Anglický špringr španěl

27. června 2008 v 18:17 |  Plemena pesanu

Anglický špringr španěl


Anglický špringr španěl

Historie:
Toto středně velké elegantní plemeno pochází z Anglie, konkrétně z hrabství Norfolk. Pes typu stavby špringršpaněla je znám již několik set let. Psi slídiči začínají získávat na oblibě v polovině 18. století, kdy byl lov malé zvěře velmi oblíbený. Této zálibě vděčíme za vyšlechtění mnoho plemen mezi nimiž je i anglický špringršpaněl. Původně byli tito psi užíváni k lovu s spolu s dravými ptáky, později se jejich využití rozšířilo i na lov lišek, aportování nebo třeba i k nahánění zvěře do sítí. Plemeno bylo v Anglii uznáno roku 1902 ale i přes to se chov špringršpaněla nijak výrazně nerozšířil. Vývoj byl pomalý a již tehdy byli chováni psi jak pro lov tak i jako společníci. Dnes je již špringršpaněl znám po celém světě a stal se oblíbeným společníkem.

Vzhled:
Přibližná kohoutková výška se pohybuje okolo 51 cm. Má dlouhou srst vyskytující se v několika barvách - játrově hnědá s bílou, černá s bílou nebo s pálením. Srst je hladká hustá. Delší osrstění je na uších, končetinách a ocase. Celkově se pes jeví elegantně a vznešeně. Ocas může být buď kupírovaný nebo přirozeně dlouhý s delším osrstěním.

Povaha a využití:
Je to plemeno veselé živé povahy. Je přátelský inteligentní a klidný. Dnes je jeho lovecké využití všestranné. Je dobře ovladatelný. Dokáže přinášet i větší kusy zvěře díky svému vyššímu vzrůstu. Dnes si kromě loveckého využití naše anglický špringršpaněl místo i jako pes do rodiny. Osvědčil se jako výborný společník i jako výstavní pes, který díky své ladnosti sklízí mnoho úspěchu.

Péče:
Dlouhou srst je třeba pravidelně kartáčovat a pečovat o ni. Stejně důkladnou péči vyžadují jeho uši, které je třeba často a pravidelně čistit. Vzhled k jeho loveckému původu je nutné mu dopřát dostatek volného pohybu nebo jej zabavit nějakou aktivní hrou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sisa(sb) sisa(sb) | Web | 9. července 2008 v 16:52 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama